Info pre rodičov

Oznam pre rodičov:

Prevádzka Materskej školy v školskom roku 2018/19 začína v pondelok 3. septembra 2018. Denná prevádzka je od 6.30 do 16.00 hodiny. Dieťa priveďte do triedy najneskôr do 8:00 hod. V prípade neprítomnosti ho odhláste osobne, alebo telefonicky na telefónnom čísle MŠ: 041/553 37 81.

Prvý deň Vaše dieťa do MŠ potrebuje:

• prezuvky s pevnou pätou
  • pyžamo – deti, ktoré ostanú na celodenný pobyt
  • náhradné oblečenie  - pančuchy, spodnú bielizeň (iné podľa uváženia rodiča).

Pri nástupe do MŠ každé  dieťa potrebuje vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia, ktoré vypisujú aj podpisujú rodičia dieťaťa, resp. zákonní zástupcovia. Tlačivo si môžete stiahnuť z našej webovej stránky  a priniesť do MŠ vypísané (Vyhlásenie rodičov pre MŠ v sekcii Tlačivá/ Dokumenty), alebo ho dostanete v triede pri rannom odovzdávaní dieťaťa učiteľke.

Ostatné informácie dostanete na prvom RODIČOVSKOM  ZDRUŽENÍ.

Na slovíčko, rodičia nových škôlkarov!
Aj vy si kladiete otázku, ako vaša ratolesť zvládne nástup do materskej školy?
A ako túto zmenu zvládnete vy?
Ako dieťaťu vysvetliť, prečo sa budete musieť každý deň na pár hodín rozlúčiť?

Niektoré deti sa s nástupom do kolektívu vyrovnajú v priebehu prvých dní, iné sa na nové prostredie adaptujú aj niekoľko týždňov. Je potrebné si uvedomiť, že dieťa prichádza do neznámeho prostredia, nevie sa orientovať v nových priestoroch, musí sa prispôsobiť novému režimu, pravidlám, nedostáva sa mu toľko pozornosti ako keď je iba s vami, musí sa s vami na niekoľko hodín rozlúčiť.  To všetko je veľmi náročné a potrvá určitý čas, kým sa začne v novom prostredí cítiť bezpečne.

Ešte pred nástupom do materskej školy oboznámte dieťa na prechádzke s budovou, pozerajte na deti na dvore, hovorte s ním o tom, čo v materskej škole robia a povedzte mu, že aj ono pôjde medzi ne, bude sa tam hrať, učiť sa nové veci. Nezľaknite sa ani vtedy, ak dieťa nebude mať  spočiatku problém s adaptáciou, bude sa tešiť do materskej školy, ale po čase ju začne odmietať. Aj toto je prirodzený prejav niektorých detí, pre ktoré bolo spočiatku všetko zaujímavé, nové a tešilo sa na to. Po čase im však nemusia vyhovovať obmedzenia, takže tento protest u nich prichádza oneskorene. Možno je práve príchod vášho dieťaťa do materskej školy prvou jeho veľkou zmenou v živote, ktorých ho neskoršie čaká veľa...Bude to teda jeho prvá veľká  skúsenosť a môže ju úspešne zvládnuť len za vašej pomoci a pochopenia.

Zopár rád pre bezbolestnejšie prvé chvíle v septembri :

• Zobúdzajte deti skôr, aby ste predišli časovému stresu.
  • Buďte pokojní aj vtedy, ak dieťa začne ,,vyjednávať“.
  • Dovoľte mu po dohode s učiteľkou priniesť si obľúbenú hračku, s ktorou sa mu prvé dni ľahšie zvládnu
  • Nesľubujte odmeny za to, keď pôjde do MŠ bez plaču.
  • Hovorte mu pravdu -  idem do práce, budem doma upratovať, variť a pod. Nesľubujte to, čo nesplníte, napríklad, že prídete poň do MŠ skôr, ak to nesplníte.
  • Rozprávajte dieťaťu cestou do MŠ čo budete v nej robiť a aj to, čo budete robiť, keď sa vráti domov.
  • Ak dieťa plače a nereaguje na slová, odlúčenie čo najviac urýchlite.
  • S dieťaťom sa rozlúčte nežne a rozhodne odíďte.
  • Dôverujte učiteľkám v triede.
  • Rozhovory s učiteľkou v ranných hodinách dieťa rozrušujú (informácie získavajte popoludní ).
  • Ak je lúčenie bolestné a plačlivé, zbytočne ho nepredlžujte, pani učiteľky vedia ako dieťa zaujať.
  • Pre dieťa prichádzajte usmiata/ty, veselo komentujte dianie v MŠ (dieťa musí nadobudnúť pocit, že je všetko v poriadku).
  • Neporovnávajte dieťa s inými deťmi, ktoré neplačú a usmievajú sa, rešpektujte jeho pocity.
  • Chváľte ho za každý, aj ten najmenší pokrok!

Je na Vašom zvážení, či svoje dieťa necháte prvé dni v materskej škole hneď na celý deň, alebo budete postupne predlžovať čas jeho pobytu. Svoje dieťa poznáte najlepšie, preto dobre si zvážte, čo je pre vaše dieťa vhodnejšie a dohodnite sa adaptácii prvý školský deň s triednou učiteľkou.

Tešíme sa na vás a veríme, že zažijeme s vami, ale hlavne s vašimi deťmi veľa veselých zážitkov a nezabudnuteľných chvíľ v materskej škole.