OZNAM / PRIJÍMANIE DETÍ DO MŠ

PRIJÍMANIE  DETÍ NA PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE DO MATERSKEJ ŠKOLY V HLINÍKU NAD VÁHOM

Žiadosti o prijatie detí na predprimárne vzdelávanie pre školský rok 2022/2023 sa budú podávať: od 9. mája do 13. mája 2022 v čase od 11.00 do 14.00 hodiny.

Pri osobnom podaní žiadosti je možná aj osobná prítomnosť detí, pričom od 11.00 do 11.45 hodiny je možná aj obhliadka priestorov a aktuálnej činnosti MŠ.

KRITÉRIÁ PRIJATIA DIEŤAŤA NA PREDPRIMÁRNE  VZDELÁVANIE

• Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní.
  • Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti od troch do šiestich rokov veku, výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov veku.
  • Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie  sa prikladá, okrem potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast.

ŽIADOSŤ: zákonný zástupca môže napísať vlastnú žiadosť, alebo si  môže tlačivo  na vyplnenie žiadosti prevziať osobne v materskej škole od 20. 4. 2022 v čase od 7.30 do 8.00 hodiny a od 10.15 do 12.30 hodiny, alebo stiahnuť na webovej sídle školy www.mshlinik.sk v sekcii Tlačivá, dokumenty. V žiadosti sa uvádzajú údaje dieťaťa totožné s rodným listom dieťaťa.

Zákonný zástupca môže podať žiadosť:

• osobne v materskej škole v určenom termíne a čase,,
  • vhodením do poštovej schránky na budove materskej školy v určenom termíne,
  • poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy v určenom termíne,

Na žiadosti sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov.

Podpis jedného zo zástupcov stačí v prípade:

• ak jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená – skutočnosť sa preukazuje napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu;
  • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať žiadosť – skutočnosť sa preukazuje napríklad potvrdením všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať;
  • ak vec neznesie odklad - v prípade, že zadováženie súhlasu je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa – skutočnosť je možné preukázať napríklad písomným vyhlásením (tlačivo nájdete nižšie);
  • ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že žiadosť podpisuje len jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi a riaditeľke predložia písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti – predložia vyhlásenie o tejto skutočnosti riaditeľke MŠ (tlačivo nájdete nižšie).

Tlačivo žiadosti: TU
Písomné vyhlásenie ak vec neznesie odklad: TU
Písomné vyhlásenie o dohode podpisovania: TU

PODMIENKY PRIJÍMANIA DETÍ NA PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE V MATERSKEJ ŠKOLE HLINÍK NAD VÁHOM

Zákonné podmienky prijímania detí, deti s prednostným prijatím:

1. Deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a to prednostne zo spádovej oblasti materskej školy, následne deti, ktoré nie sú zo spádovej oblasti materskej školy.
  2. Deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

Ostatné podmienky prijímania detí:

V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí na predprimárne vzdelávanie v materskej škole, ak to dovolia kapacitné podmienky, budú prednostne prijaté deti:

• deti, ktoré nedovŕšia 5 rokov veku k 31.8.2022 a zákonný zástupca bude žiadať v školskom roku 2023/24 o predčasné zaškolenie v ZŠ, pričom predloží so žiadosťou o povinné predprimárne vzdelávanie v školskom roku 2022/23 aj písomný súhlas poradenstva a prevencie, písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a dieťa má trvalý pobyt v spádovej oblasti;
  • deti, ktorých súrodenci už sú prijatí v MŠ Hliník nad Váhom, Bytča aj na školský rok 2022/23;
  • deti, ktoré nie sú doposiaľ prijaté v inej materskej škole;
  • deti z obce Hliník nad Váhom, Bytča /s trvalým pobytom v Hliníku nad Váhom, Bytča;
  • ostatné v závislosti od voľnej kapacity, podľa veku:
    • deti, ktoré dovŕšia vek 5 rokov,
    • deti, ktoré dovŕšia vek 4 roky,
    • deti, ktoré dovŕšia vek 3 roky;
  • Prednosť budú mať deti zákonných zástupcov, ktorí podali  žiadosti v danom termíne zápisu do MŠ.

Podmienkou prijatia dieťaťa sú osvojené základné hygienické a samoobslužné návyky a  primeraná samostatnosť – dieťa nemá plienky, vie oznámiť, že potrebuje použiť toaletu, nemá fľašu, cumlík, samostatne sa naje lyžicou, napije z pohára, používa WC, umyje si ruky, oblečie základné časti odevu, obuje sa.

Písomné rozhodnutie o prijatí, respektíve o neprijatí dieťaťa do MŠ dostane rodič najneskôr do 15. júna 2022.

Mgr. Lenka Papánková, riaditeľka MŠ
V Hliníku nad Váhom dňa 11.4.2022